Stránka 1 z 2

Česká nej a prvenství

Napsal: 04 led 2009, 23:51
od Petr
Zdravím.

Taková sekce by byla zajímavá - česká "nej" a česká prvenství nebo významnosti.
Vždy jsem si chtěl takové věci zapisovat a vždy jsem na to zapomněl. Jedná se o různé věci, které obvykle okolo vás jen profrčí. Třeba že naši geologové patří mezi světovou špičku, nebo že Čechoslováci poprvé používali dnes normálně užívané metody v archeologii (to byli naši egyptologové, nějaké přístroje co mnou laicky řečeno rentgenujou pod povrch) atp.
Nebo jiné věci ... první píseň na měsíci (asi po USA hymně) Dvořákova novosvětská, první kosmonaut neamerické a neruské národnosti - Čechoslovák a další.

Chtěl bych to vše sesbírat a udělat z toho sekci, ta by byla cenná.
Byl bych rád, kdybyste mi pomohli. Jestli si na něco vzpomenete nebo naleznete, budu rád. (datum není podmínkou)

Například jsem nalezl toto (Dějiny českých médií v datech; Kolektiv autorů, Karolinum 2003):
12.2. 1925 - první evropský přímý přenos divadelního představení (opera Dvě vdovy)
3.1. 1926 - první odborné evropské vysílání (Zemědělský rozhlas)
3.10. 1926 - první přímý fotbalový přenos v Evropě (Slavia vs. Hungaria)
17.6. 1928 - první evropská přímá rozhlasová reportáž za pomoci mobilní vysílačky

To jen narychlo, co jsem našel... například myslím že jsme měli první železnici na kontinentální Evropě atp. atp. I světová prvenství máme. Tak by se nám mohlo něco podařit sebrat :)

ÚPRAVA: Zajímavé postřehy z Protektorátu Čechy a Morava v obrazech (Jan Uhlíř, Ottovo nakladatelství 2007):
PS: Tam je to taky jen výběr z dokumentů a pramenů... někdy to odcituju celé:
- České země byly za doby první republiky považovány za nejvyspělejší a nejbohatší na světě.
- Odpor v Protektorátu byl němci (nějakou jejich agenturou; teď to nemám při ruce) hodnocen jako největší na všech okupovaných územích
- Československo (první republika) vyváželo nejvíc zbraní na světě (celých 25% světového exportu) a to i v době, kdy velkou část výroby samo spotřebovávalo.

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 05 led 2009, 00:01
od Dušan
To je dobrý nápad to tu dávat....já na to vždy zapomenu, když se s něčím potkám a nezapíšu si to....

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 05 led 2009, 17:00
od Krtek
Jo super nápad ! Jestli na něco naraim, dam vědět ale sám si spíš znalosti a vědomosti doplňuju než abyhc moh jejich nadbytkem hýřit :oops:
Sice to neni nej ale generál Eliáš byl JEDINEJ popravenej ministerskej předseda na němci okupovanym území za 2.sv války. Smutnej rekord ale svědčí to o velikosti člověka.

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 05 led 2009, 20:20
od Petr
Tak mě napadá, že Češi byli nejpopravovanějším národem v (nějaké známé německé popraviště) hned za Němci :lol: To je též něco podobného. Smutného.

Pak jsem si vzpomněl na takovou zajímavost - a to proč se Vídni říkalo největší české město. (Dušan rád vysvětlí)

A ještě jsem si vzpomněl na jednu věc - Pražský hrad je Guinnesovou knihou hodnocen jako nejrozsáhlejší historický hrad na světě :)

No a někde jsem slyšel (ale nyní Google zarytě mlčel), že Stodolní by měla být ulice s největší hustotou hospod na světě... ale možná je to jen takovej blud, jako třeba že socha Jana Žižky z Trocnova na pražském Vítkově je nejvyšší jezdecká socha na světě (to nebyla nikdy... je jen myslím v první desítce).

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 08 led 2009, 14:46
od Tokrom
Tak Petře, s tím Pražským hradem jsi mě sice předběhnul, ale něco sem doplním. Ke zkoušce z něminy jsem si vybral téma "Typické symboly určitě země". Jak jistě tušíte, vybral jsem si takovou jednu zemičku uprostřed Evropy a k tomu jsem samozřejmě musel udělat nějakou prezentaci. Našel jsem taky nějaké české nej.
Již zmiňovaný Pražský hrad se svými rozměry 570 x 130 m by měl být fakt největší. Další zajímavost, vlastně dvě se týkají piva. Jsme největší pijani piva na světě, ale o tom každý ví. V roce 2006 (novější data jsem nesháněl) jsme vypili 160 litrů piva na hlavu. Druhá zajímavost ohledně piva je, že v pražském pivovaru U Medvídků vaří nejsilnější pivo na světě - 33 stupňů, což dělá asi 12% alkoholu a pár takových kousků by nejspíš odrovnalo i nejednoho haviřa "tustela" (OKD a okolí). Třetí primát drží náš desetibojař major Roman Šebrle, který 26. a 27. května 2001 v desetiboji překonal magickou hranici v 9000 součtem bodu 9026.
To bylo jen tak, co jsem si vzpomněl. Jak na něco příjdu a zapamatuju si to, dám to sem. Ta sekce by opravdu nebyla špatná.
A taková připomínka, nevztahují se ty nej a prvenství jen na období 1. republiky, že? :P

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 08 led 2009, 23:28
od Petr
Samozřejmě že ne, ale já vytáhl zrovna historické události... jen mě tak napadá, že jsme teď brali, že ona rozhlasová reportáž nebyla první v Evropě, ale první na světě (šlo o Všesokolský slet v Praze).

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 18 bře 2009, 20:54
od Tokrom
Měl bych návrh na článek na stránky do sekce Česko ve světě - Pražské Jezulátko. U nás není tak populární, ale ve světě je to opravdu pojem a pokud sledujete nějaké cestopisy, dost často se tam tento pojem objevuje ze všech koutů světa. Určitě by si to Jezulátko zasloužilo...
Hlásí se někdo dobrovolně na sepsání? Já si netroufám...

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 19 bře 2009, 19:55
od Dušan
Pokud mi to budeš dostatečně dlouho připomínat :lol: Mohli bychom s Petrem udělat nějaké fotky v Práglu k tomuhle...

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 23 bře 2009, 21:52
od Tokrom
No, nějaká fotka by určitě nebyla špatná, ale nejdřív to někdo bude muset sepsat.
Dnes jsem se díval na Víkend na Nově a byla tam reportáž o dalším "nej", které si určitě zaslouží zmínku - Kladrubský kůň. Byl prohlášen za českou národní památku, ve světě je velice žádán a znám, tahá kočáry mnoha významným osobnostem a používá ho prý taky Švédská garda...

Re: Česká nej a prvenství

Napsal: 15 dub 2009, 21:11
od Tokrom
Naše "hlavy" se opět ozvaly do světa... http://www.novinky.cz/domaci/166488-ces ... ujeni.html Doufám, že tento objev dokážou rychle využít v běžné medicíně...